Pandemi Sürecinde Hastaneye Giderken Alınabilecek Önlemler

Çoooook uzun bir süreden sonra yeniden blog yazmaya başladığıma inanamıyorum. Karantina unuttuğumuz, ertelediğimiz, geri plana attığımız ne varsa yeniden önümüze koyuyor. Eski yazılara bakmak “neden yazmayı bırakmışım ki” dedirtti.

Çok önemli olan bir konuyu uzun uzun yazmak istedim. Çünkü biliyorum kanser tedavisi gören ya da yakını olan takipçim çok fazla. Son kemoterapi Covid19 halk dilindeki korona virüsünün hızla yayıldığı bir döneme denk geldi. Önlemlerimi buna göre almam gerekiyordu. Hastanelerin pek çoğu pandemi hastanesine çevrildi, ve kemoterapi gören/ bağışıklığı baskılanmış hastalar için bu büyük tehlike haline geldi.

Hastanenin Tedbirleri

Florance Nightingale Şişli hastanesinde sgk bölümünde tedavimi oluyordum. Ancak Şişli pandemi hastanesine çevrildi, bu yüzden onkoloji Gayrettepedeki şubesine taşındı. Bu önlem beni çok memnun etti çünkü Gayrettepe’ye korona hastaları alınmıyor direkt Şişli şubesine yönlendiriliyordu.

Hastane tedaviden önce Covid19 testini hem hastaya hem de eşine yapmayı mecbur kılmıştı. Ki bence en önemli koruma yöntemlerinden biri buydu. Sonuç çıkana kadar tedavi için hastaneye kabul edilmedim. Ne zaman negatif olduğumu öğrendik o gün kemoterapi alabildim. Bu durum neden bu kadar önemli? Çünkü kemoterapiyi bir odada pek çok hasta ile aynı anda alıyorsunuz. Bilmeden taşıyıcı olma durumunda bağışıklığı zaten yerlerde olan pek çok kişiyi hayati tehlikeye sokabilirsiniz.

Hastaneye tek bir kapıdan giriş yapılıyor. Girişte önce ateşiniz ölçülüyor, semptomlar ve iki haftalık geçmişiniz sorgulanıyor hiç bir semptom göstermiyorsanız (ki zaten test sonuçlarından haberdarlar) ellerinizi dezenfektan ile dezenfekte edip öyle giriş yapabiliyorsunuz. Hastanede herkes maskeli ve koruyucu gözlüklü. Hasta yakınları içeri kabul edilmiyor. Sadece yardımsız yapamayan hastalar için refakatçi kabul ediliyor. Sosyal mesafeyi korumak adına bankolara set çekilmiş. Canım doktorum sakallarını kesmiş, saçlarını kazıtmış. Canla çalışan hemşirelerimiz ise önlüklü maskeli eldivenli ve boneli. Bu kadar önlem içimi ekstra rahatlattı.

Benim Tedbirlerim

Çantamda Olanlar;

 • Çöp poşeti
 • Yedekli Maske
 • Bol sayıda eldiven
 • Koruyucu gözlük
 • Yedekli saç tokası
 • Bere
 • Galoş
 • El dezenfektanı (%70 alkol oranlı)
 • Kolonya
 • Yüzey dezenfektanı
 • El kremi
 • Islak Mendil ve peçete

İlk olarak üstüme ve altıma ikişer kat kıyafet giyiyorum. Hastaneye o şekilde giriyorum. Hastaneden çıktığımda arabaya binmeden önce en üstteki kıyafetleri eldiven ile çıkartıp çöp poşetine koyuyor ve ağzını sıkı sıkı kapatıyorum. 3-4 gün poşeti hiç ellemiyor sonra açıp yüksek ısıda yıkamaya atıyorum.

Maskeleri ilk salgın Çin’de başlayıp Asya’daki diğer ülkelere sıçramaya başladığında almıştım. Öyle çok stok yapmadan yaklaşık 8 tane N95 maske bi 4-5 tane de Ffp2 maske almıştım. Savaş bu konularda çok geniş davrandığından aldığımda çok gereksiz bulmuştu ama şimdi dua ediyoruz, çünkü artık maske bulmak imkansız. Keşke daha çok alsaymışım, çünkü bir maske en çok 8 saat kullanılabiliyor.

Arabadan inmeden maskeyi takıyor ve tekrar arabaya dönene kadar hiç çıkarmıyorum. Ön kısmına temas etmiyorum. Çıkarırken de yine poşete koyup çöpe (Ben nolur olmaz maskesiz kalırsak diye N95 olanları yüksek ısıda yıkayıp yine yüksek ısıda kurutuyor ve saklıyorum. Ha doğru bi adım mı emin değilim.) atıyorum.

Galoşlar yine arabadan inmeden ayağıma takıyor ve arabaya dönene kadar çıkarmıyorum. Yine poşete konarak çöpe atılıyor.

Eldivenleri ise herhangi bir yere temas ettiğimde kullanıyorum. Kemoterapi odasına girdim, koltuğa geldim. Değebileceğim yeri eldiven ve yüzey dezenfektanı ile siliyor kuruluyorum. O eldivenler çöpe. Tuvalete gitmek zorundaysam (ki maalesef günde 635467153871 kez gidiyorum) yine eldiven ve yüzey dezenfektanı ile gereken tedbirleri alıyorum.

Bu süreçte eldivenlere dokunmadan çıkarmak, maskenin dışına dokunmamak çok önemli. Olur da yanlışlıkla dokunduysanız el dezenfektanı ile hemen elleri dezenfekte etmek gerekiyor. Krem ise yıkamaktan ve kolonya dezenfektan gibi alkol ağırlıklı sıvılardan mahvolan ellerimizi korumak için 🙂

Saçlara yapışıp kalan virüs ile ilgili bir yazı okumuştum. Doktorumun da saçlarını kazıttığını görünce hastaneye gireceksem özellikle bere takmaya dikkat ediyorum.

Umarım yazım faydalı olmuştur.. Abartıyorsun diyenler olacaktır. Bu kişiler genelde camış gibi sağlıklı oldukları için özellikle risk grubunda olanlar lütfen kulak asmasın 🙂 Sizi, seviyorum. Yeni yazılarda buluşmak üzere 🙂

Bir Cevap Yazın

Navigate
Tasarım : Blogger Tasarım