Kızımın Masal Diyarı

 En başından beri kızımıza içinde oyunlar oynayacağımız, çok büyük mobilyalar olmayan hayal gücünü geliştirecek bir oda hayal ettik. Hiç kullanılmayacak alt açma üniteleri, sonradan büyük yatak olabilen birbirinin aynısı beşikler. Hayal gücünden uzak bebek odaları.. Arayışlarımız klasik bebek odası fikrinden uzaktı. Bu yüzden çok uzun sürdü. En sonunda dolaplarımızı Modoko mobilya sitesinde İnci Bebe mağazasından aldık.

Yatak odasında yanımızda yatacağı bambu beşik ile 6 ay idare edebileceğimizi düşünerek yatağını yaptırmayı erteledik. Ve öyle de oldu. Tam 6 aylık olduğunda artık dönerek yatmak istediği için beşiğine sığmaz oldu.

Bambu beşiği İstanbul Forum’da Mamino mağazasından almıştık. Sallamadığım halde durmadan ayağındaki vidalar düşüyordu. Ayrıca iç takımı acaip toz topluyor. İç yatağı çok ince bir sünger. O yüzden içime sinmedi yeni doğan bebeği oraya yatırmak. Biz reflü yatağı alıp içine koyduk, artık beşikte yatmayana kadar onu kullandı. Kısaca beşikten pek memnun kaldığım söylenemez.

****

 Dolap içlerini merak edenler için bu üstteki kolaj. Çok sorulan pembe hurçlar English Home’dan.. Porland’tan alınan koyunlu obje daha raf yaptırmadığımız için şimdilik dolabın içinde. 
 Diğer çok sorulan soru da bebek bakım çantası ile ilgi. Ben dandik, muşamba, zevksizlik abidesi olan anne-bebek çantalarına istenen paraları çok saçma bulduğum için çantalarımı Accessorize mağazasından aldım. Biri biraz büyük olan, uzun süre evden ayrılma durumunda kullanılan yandan askılı çanta, diğeri de daha az süreler için daha pratik olan sırt çantası.
  Elimde tuttuğum karton parçaları ise İkea’nın çocuk bölümünden aldığım kapıya asılan aksesuarları. Ben onları Ela’nın kıyafetlerini 0-3 ay, 3-6 ay, 6-9 ay şeklinde kategorize etmek için dolabında asılı olan kıyafetleri arasında kullanıyorum. 

 Ela artık 6 aylık. Etrafının ve oyunlarının bilincinde olan yarım yıllık bir bebek 🙂 Henüz gece uykuları için yanımdan ayırmaya hazır olmasam da gündüz odasında vakit geçirmeye başladık. E madem artık beşiğine de sığmıyordu, hayalimizdeki yatağı yaptırmaya karar verdik.
 Hamileyken görmüştüm bu modeli pinterestte ve tam 1 yıl önce karar vermiştim yatağının bu olacağına! Ama gel gör ki yapan yer yok.. Kaç mobilyacıya sordum, kaç yerle konuştum. Ya iki çıtaya uçuk fiyatlar istiyorlar ya da dandik (bebeğe/çocuğa) uygun olmayacak malzeme kullanıyorlardı.
 Ben yaklaşık 1 yıl önce instagramda montessoriyatagi sayfasını bulduğumda ondan başka yapan da yoktu zaten. Piyasa kızışmamıştı yani. Aylarca Ceren’i sorularımla bunalttım. Her detayını tek tek sordum döndüm dolaştım yine sordum. Ve yatağı kendisine emanet ettim. Bence iyi de yaptım. Hem iş hem arkadaşlık aynı anda oluyormuş 🙂
 Ela’nın yatağı 100*170 ebatında. Boyu anasına benzerse evlenene kadar rahatlıkla kullanabilir adhdsjaggd 🙂 Aslında çatısı da var ama çok pembeye boğulacağını düşünerek henüz çıtalarını çaktırmadım. Çünkü ben bu kadar pembe bir oda düşünmüyordum. Çünkü herşeyini babası seçti ve bu kadar pembeyi bi araya getirerek beni şok etti.

 Odanın ayrıntılarına geçersek; sallanan ayısını kullanması için çok erken olsa da biz dayanamayıp aldık. Bebek fuarında biraz indirimliydi. “Mamas&Papas’ta Ayı Boris” olarak geçiyor.

İkea’nın çocuk bölümüne hasta olmayanımız yoktur sanırım. Minik detayları da ordan tamamladık. Oyuncak bebek evi şu anda süs olarak kullanılıyor. Ela’nın evcillik oynamasını bekliyor. Minik kitaplığı yine eşim seçti. Ben duvara monte edilen raf raf olan kitaplığı istiyordum. Çaktırmadan gitmiş almış gıcık.

Şu ahşap oyuncak kutusuna hamileliğimden beri bayılıyordum ama zara home öyle bi fiyat koyuyor ki bazen sadece gidip mağazada sevip geri dönüyorsun 🙂 Ama yaşasın indirim günleri. 90 lira olan oyuncak kutusu 30 liraya düşünce birlikte zıplaya zıplaya eve döndük. Arkada ki sepet ise Madam Coco’dan ve çoook başarılı.

Bu dünya tatlısı sticker’da instagram @evladiyelikdukkan sayfasından. Bebekler için küçük prens kitabıyla büyük uyum içindeler 🙂

 Oyuncak fil, herkesin bildiği üzere İkea’dan. Bebeği olup da bu fil ile fotoğraf çekmeyen ebeveynlerin elinden bebeklerini alıp çocuk esirgemeye veriyorlarmış diye hamileliğimi öğrenir öğrenmez koşup almıştım. Sanırım ikea üretimini durdurmuş. Artık bulunmuyormuş.

 Avizesini Savaş Ali ekspres sayfasından görüp hasta olmuştu. Sonra Şişhanede bi mağazaya yaptırmış. İtiraf etmem gerekirse ilk gördüğümde tiksinmiştim, çünkü odasını beyaz ağırlıklı soft renkler ile yumuşatılmış olarak hayal etmiştim hep. Ne kadar cart renk varsa üzerinde olan bu avizeyi ilk gördüğümde kalp krizi geçiriyordum. İki gün ağlamaklı falan dolandım. Ama asınca bi hoş durdu, odanın havasını hareketlendirdi. (Savaş’ın istediğimde balonların rengini değiştirebileceğimi söylemesi, konsepte göre başka şeyler asabileceğimi öğrenmem de bunda etkili olmuş oldu sanırım ama adam beni kandırmış da olabilir 😀 )

 Halıların tüylenmesi, alerji yapma durumundan ve yeterince hijyenik olmadığını düşündüğümden dolayı kilim tercih ettim. Sek sek temalı pembe kilim H&M Home’dan.

 Pembe çerçevedeki küçük hayvan kafaları da yine H&M Home’dan alındı. Ama kış konseptinde vardı. Sanırım kalmadı. Pembe çerçeve ise evlenirken salonumuz için aldığımız aynaydı. Taşındığımızda nereye asacağımıza bir süre karar veremeyince koltuk arkalarında süründü bir süre. Sonra bizim meşhur yaramaz kedimiz Beyazıt aynasını kırdı. Bu şekilde kullanma fikri yine eşime ait 🙂

 Daha önce anlatmıştım, banner’ı kendim yaptım. Bütün malzemeler Eminönünden. Çuval kumaşını üçgen kesip kenarlarına silion ile dantelleri yapıştırdım. Ahşap harfleri de boyayarak yine silikon ile üçgenlere ekledim. Uzunca bir kurdeleyi de asmakk için üçgenlere zımba ile zımbaladım.

 Perdeyi İMC’de en alt katta baskı kumaşlar yapan bi dükkandan kumaşını alıp diktirdik. Ancak eni kısa olduğu için böyle küçük pencereler için kullanılabilir.

 Son olarak kapı süsünü daha önce hazırlıklar kısmında yazdığım gibi instagramda ayşeninmasali_ sayfasında bulabilirsiniz.

orum yapılmış

Bir Cevap Yazın

Navigate
Tasarım : Blogger Tasarım