Korkuların Çıktığı Yol; Osteosarkom!

Ameliyat tarihini nişandan sonraya attık okey. Doktor sağ göğsümdeki 5 cm.lik kitleye yağ bezesi dedi, ona da okey. 5 yıl kadar süredir barındırdığım minik *fibroadenom’larımı zaten düzenli olarak izliyoruz. Her genç kızda olabilecek olağan şeyler onlara da okey.
 Ama tüm bunlar aklımdaki soruları yok etmiyor. “Ya kötü birşey çıkarsa?”

 Çünkü 12 yaşında minnacık bir kızken OSTEOSARKOM (Kemik kanseri) atlatmanın verdiği korkuyu, üzerinden 15 yıl geçtiği halde atamıyorum.

 Tamam çocukken bazı şeyleri daha kolay atlatıyorsun, hızlı iyileşiyorsun, takmıyorsun, ne kadar tehlikeli olduğunu anlamıyorsun, neyle baş ettiğini bilmiyorsun. En büyük derdin Barbie bebeğinin ayakkabısının tekinin kaybolması ya da kardeşinin sen ameliyatlı durumda evde yatarken sokağa çıkıp oynaması oluyor. Hatta benim gibi biraz salaksan kanser olduğunu 18 yaşında öğreniyorsun 🙂

 Ama ne kadar çocuk da olsam hiç unutamıyorum -bir buçuk yıl süren- kemoterapi ilaçlarının rengini, ve her rengin verdiği içine yerleşen o iğrenç tadı. Kan değerlerimin diplere vurduğu ve kendi kan anonsumu radyodan dinlediğim o günü. Hastanedeki en yakın arkadaşımın iyileşip gittiğini sanarken öldüğünü öğrendiğim zamanı.Ya da tam on bir kez bacağımdan ameliyat olmak zorunda kaldığım için doktora “fermuar tak sen de rahat et ben de” diyişimi.

 Şimdi herşey bitmişti üzerinden 15 sağlıklı ve mutlu yıl geçmişti. Hayatımı uğruna feda edebileceğim ve aile kurabileceğim bir AŞK’a kavuşmuşken, asıl pembe hayallerimin bu sene başlayacağı zaman neden gelip korkular beni buldu?

 Ama biliyorum HERŞEY GÜZEL OLACAK! Bu söylüyor 🙂 O zaman başlasın nişan hazırlıkları <3

Dipnot: Lütfen ey cahiller; maskeli ve saçları dökülen her çocuk lösemi değildir!

*Fibroadenom: Klinik olarak fibroadenomlar lastik kıvamlı, sınırları belirgin, yuvarlak ve ya lobüle, iyi huylu kitlelerdir. Ağrısızdırlar. Elle muayene edildiğinde çok hareketli oldukları görülür. Sıklıkla genç bayanlarda görülür. Bazen birden fazla olabilirler. Ergenlikten hemen sonraki dönemde görülmeye başlar ve tüm üretkenlik çağı boyunca ortaya çıkabilir.

1 Yorum Var

  1. Pingback: Oyalanma tekniği olarak, Cam Boyama - Pembe Kurdeleli

Bir Cevap Yazın

Navigate
Tasarım : Blogger Tasarım