İpek Kirpik ve Mikroblading Kaş Uygulaması

. Kemoterapi sonrasında dökülen saçlarım dolasıyla bi süre maalesef ki her kadın gibi aynalara küstüm. Kendime bakmaya tahammülüm yoktu, kocama nasıl bakacaktım. Ben nasıl kadındım (sanki saçla kadın olunuyormuş gibi) Ama Savaş kel olarak da güzel olduğumu söyledi defalarca. Defalarca söylemesi lazımdı çünkü bi kez söylemesi hiç inandırıcı olmazdı 🙂 Hatta kel oldukları halde güzel olan kadınlarla ilgili yazı bulup gönderdi ve ben bu durumu aştım. İnsanlar kendilerinden farklı olana hayvan gibi baksa da ben dışarıda kel olarak gezmeye alıştım.
Kemoterapi bitti, ve vücudumda uyumakta olan bütün kıl diplerim harekete geçti. Evet 6 ay boyunca ağdasız yaşamak güzeldi ama saçlarımı kaşlarımı ve kirpiklerimi özlemiştim. Tamam, güzel, herşey yerine geliyo da bişi eksik kirpiklerim ortada yok! Uzuyorlar ama hala çok cılızlar.
6 ay boyunca askerden kaçmış amca oğlu gibi dolandığım için artık kendime bi güzellik yapmanın vakti gelmişti..
İki uygulama yaptırdım,

Mikroblading Kaş Uygulaması
Bi süredir düşündüğüm ama kemoterapiden dolayı beklemek zorunda kaldığım kıl kaş tekniği ile yapılan kalıcı kaş uygulamasıdır.

Sık sorulanlara gelirsek;

 • Acıyor mu? – Herkesin ağrı eşiği farklı. Aranızda kaş aldırmaya dayanamayan varsa gitmesin mesela 🙂 Çünkü; kaş alma acısından farksız. Sonlara doğru hassaslaştığı için biraz daha fazla hissettim ben sadece.
 • Kalıcılığı ne kadar? – Rötuşları aksatmazsanız bir ve bir buçuk yıl arasında kalıcılığı var.
 • Dövme tekniği gibi mi? – Mikroblading kıl tekniğinde mikro iğne ile kesi atarak ve boyanın derinin ilk tabakasına, epidermis dokuya uygulanarak kıl havası veriliyor. Dövmeden farklı olarak ağır metal boyalar kullanılmıyor, dövme gibi rengi sonradan mavileşmiyor. Sadece solma oluyor.
 • Kanıyor mu, yara oluyor mu? – Ben kan görmedim ama İnci Hanım çok minik kanadığını söyledi, kişiden kişiye değişse de kabuklanma olabilirmiş. Bende olmadı.
 • Yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli? – Bilgilendirmeyi uzun bir metinle size gönderiyorlar, genel olarak ilk 3 gün su değdirmek yasak. Krem veya merhem yasak (orda zaten sürülüyor) 1 hafta direkt güneş, deniz havuz ve kaşa değecek herhangi bir makyaj malzemesi yasak. Gerekli uyarılara uyulduğu sürece hiç bir sorun yaşanmaz diye düşünüyorum. Ekstrem durumlarda (boya alerjisi/kan pıhtılaşması sorunu vs) doktora mutlaka danışılmalı..
 • Fiyatı ne kadar? – Vala ben duyunca şok oldum çünkü araştırdığım piyasanın çok altında. Şu anda nakit 750 lira. Birer ay arayla yapılacak 2 rötuş da ücretsiz. Yılbaşından sonra zam gelecekmiş benden duymadınız tamam mı 🙂

İşlem nasıl uygulanıyor?

Öncelikle acıyı daha az duymamız için kaşlara krem sürülüyor biraz bekledikten sonra İnci Hanım yeni kaşlarınızı kalemle çiziyor. Okey verdikten sonra işlem başlıyor.,

Minik minik kıl şeklinde boyandıktan sonra boyanın işlemesi için 5dakika bir Recep İvedik, bir İzzet Altınmeşe kıvamında bekletiliyor. O esnada fotoğraf çekip kocanın yüreğine indirmek serbest 🙂
 Boya silinip eksik olan yerlere bakılıyor ve kalan yerlere tekrar işlem uygulanıyor. Eksik kısımları ben anlamasam da, hatta bence “gayet olmuştu” olsa da İnci Hanım (güzel sanatlar mezunu) bir ressam olduğu için fazla titizleniyor ve senin benim gibi normal insanların göremediği eksikleri görüp işlemi tekrarlıyor. Ortalama 40 dakika kadar sürüyor.
Ve en sonunda “OHA, bunun neresini boyadın ki?!” diye çemkireceğin dopdoğal kaşlara kavuşmuş oluyorsun. Hala gelip gidip aynaya bakıyorum. Çünkü kaşlarımın yamukluğu gitti ama hangisi boya hangisi kaş ayırt edemiyorum 🙂

 

Gelelim en önemli konuya.. Bir çok yapan yer var evet, ve artık bazıları kemoterapi gören kadınlara ücretsiz yapıyor. Ama şunu sormak lazım,”BU NASIL CAHİL CESARETİ LAN?!”
Kemoterapi gören kadına tedavi görürken böyle bi uygulama nasıl yapabilirsin? Çok steril olarak çalışılsa bile kesi atılarak yapılan bir işlem. Kan değerlerinin diplere vurduğu, kolunu bacağını sehpanın köşesine vurduğunda dayak yemiş kadar moraran ve iyileşmeyen bu dönemde sen bu işlemi üstüne para vererek yapsan nolur ki? O insanın hayatını tehlikeye attıktan sonra…
Biliyorsunuz kızıma canlı aşı yapıldığı için yanına 2 hafta yaklaşamadım ben, o hastalığın bana bulaşma riski vardı. Bu kadar hassas bu dönem işte,, Kendi bebeğine yaklaştırmayacak kadar..
Tedavim bittiği halde, kan değerlerim ve bağışıklığım düzeldiği halde; sterilliğine ve çalışma hassasiyetine göre İnci Hanımı seçip gittim. Kendisi tek kullanımlık iğne ve tek kullanımlık boya haznesi kullanıyor. Böylece başkasının işlemine ait olan hiç bir ayrıntı sizde kullanılmış olmuyor.

 

 

 

Güncelleme: (Kasım 2017)

Microblading kaş uygulamasını yaptıralı 1 yılı geçti. 1 kez rötuşa gittim. ikinciye gerek kalmadı. Ama şunu samimiyetle söylemeliyim ki yaptırdığım en mantıklı uygulama. Benim kaş renklerimde değişme olmadı (grileşme, yeşerme vs.) o yüzden hala çok memnunum. Geçtiğimiz haftalarda yeniden yaptırdım, ayrıca İnci PhiBrows bünyesine geçip profesyonelliğine profesyonellik katmış.

Bu kadın nerde derseniz;

https://www.instagram.com/phibrows_inci/

 

İpek Kirpik Uygulaması;

İpek kirpik kendi kirpiklerinize yapıştırılarak uygulanan, bakımına dikkat edildiğinde 2 ay kalıcılığı olan bir uygulama. Evet kaşı boyayarak bi şekilde hallediyordum da kirpikler cılız çıkınca yine erkek çocuğuna benziyordum. Bu yüzden çok isteyerek yaptırdığım bir uygulama.

 

 

Dikkat edilmesi gerekenlere gelince;

 • Alerjik göz yapısı olanlar mutlaka doktora danışarak yaptırmalı.
 • Acısız ağrısız relax bir işlem. Uyumak serbest çünkü bir buçuk saat kadar sürüyor 🙂
 • Boyutlarını dilediğiniz gibi seçebliyorsunuz ben doğal durması için en kısa boyunu tercih ettim.
 • Yapıştırılırken gözleri açmak yasak, sonlara doğru gözümde hafif bir yaşarma oldu ama kuruduktan sonra geçti.
 • Her sabah taramak gerekiyor. Rimel sürmek yasak ama zaten gerek de kalmıyor 🙂
 • Yüz üstü yatmak yasak, ben zaten meme ameliyatından beri yatamıyorum o yüzden bana sorun yok.
 • Hamam sauna gibi buhar işlemleri yasak. Ovuşturarak göz yıkamak da dökülmesine sebep oluyor. Kısaca nazik davranılacak.
 • Eğer çıkartmak istiyorsanız kendi solusyonu ile 5 dakikada çıkartılıyormuş.
 • Kirpik dökme konusuda henüz birşey diyemeyeceğim, tek tek çekiştirmedikten sonra dökülme olmuyormuş (ilerleyen günlerde yazarım) Ama doğal olarak dökülen kirpikler olacaktır onu abartmamak lazım.
 Fiyata gelirsek 200 lira, uygulayan Duygu Hanım aynı zamanda makyaj uzmanı ve kaş uygulamasını yapan İnci Hanımla da çok yakın dostlar. Bi de sağolsunlar ikisi de o kadar güzel ki, insan onları görünce “bunlar kadınsa Allah benim belamı vermiş” diyor ve “nooolur beni güzelleştirmeden şurdan çıkarmayın” kıvamına geliyor..
Güncelleme: (Kasım 2017)
İpek kirpik ile ilgili fikirlerim maalesef mikroblading gibi değil. Öncelikle kirpiğe ben alışamadım. Çünkü normalde de doğal görünümden, az makyajdan yana biriyim. Benim gibi eşim de alışamadı. Her seferinde suratıma bakıp gülmesinden rahatsız oldum :/
Bu işlemden kısa bir süre sonra yakın arkadaşlarımdan biri olan Bilgen’i kaybettim ve o hafta çok ağladım. Hassas bir bakım isteyen ipek kirpikler birbir döküldü ve giderken kendi kirpiklerimden de 3-5 alıp götürdü.
Ve nasıl bir şanstır ki, kirpiği yapan Duygu da o hafta lenfoma olduğunu öğrendi ve mesleğine ara vermek zorunda kaldı. Neyse ki şu anda çok iyi ve sağlıklı. Makyöz olarak profesyonel çalışma hayatına geri döndü.
Kısaca ciddi anlamda süs sevenler için kullanılabilir ama bana rimel uzun bir süre yeterli gelecek gibi duruyor 🙂
Ama profesyonel makyaj için kendisine burdan ulaşabilirsiniz;

 

Ofisin duvarlarını bu şekilde İnci Hanım’ın çalışmaları süslüyor.

 

1 Yorum Var

Bir Cevap Yazın

Navigate
Tasarım : Blogger Tasarım