Diş Kaşıyıcı İnceleme

 Bence her diş çıkarma dönemi bebek ve ebeveynler için dönüm noktası. Neden? Çünkü her dişinde farklı tepkiler veren bebek karşısında mala dönen ebeveynler…
 Her bebek gibi diş sıkıntısını Ela’da yaşadı. Yedinci ayına sekiz dişle giren kızımın diş çıkarma konusunda acelesi vardı çünkü.
 Peki biz diş krizlerini nasıl atlattık, kullandıklarımız neydi, yazmadan önce.. Öncelikle (kimyasal ya da doğal) herhangi bir diş jeli, ağrı kesici vs kullanmadım. Kullansam da burda onun tavsiyesini vermezdim, çünkü bu doktorların işi. Siz de bu konuda kimseden tavsiye almayın, kimseye tavsiye vermeyin.
1) Doğal Ahşap Diş Kaşıyıcıları

Yeni nesil organik annelerin gözdesi ahşap diş kaşıyıcıları işe yarıyor mu? Evet kısmen.. Çocuk baya güzel kemiriyor. Ama boyasız ve cilasız olan ahşaplar tercih edilmeli ve deterjanla yıkanmamalı. Tahta kaşıklar gibi.. Ahşap nemi emdiği için deterjan durulanmayabilir ve kalıntı bırakabilir. Bu ahşap dişliklere bebeklerin ilgisini çekecek ayrıntılar da ekleniyor, hışırtılı kumaşlar, çıngırak detayları gibi. Ayrıca silikon, kauçuk, plastik her türlü diş kaşıyıcıdan çok daha az tüy topluyor. Yeniden bebeğim olsa yeniden tercih ederim.
Aşağıya nerden alınabileceğini gösterir bir kaç link ekliyorum.

2)  Doğal Kauçuk Diş Kaşıyıcı

 Doğal olsun bizim olsun diyen anneler; ahşap diş kaşıyıcıdan sonra (özellikle havea ağacından yapılan) doğal kauçuk diş kaşıyıcılarını da tercih edebilirsiniz.
 Ela’ya kullandığım Hollanda markası olan Natursutten diş kaşıyıcı. Ama bu doğal kauçuk diş kaşıyıcıların bir iyi bir de kötü özelliği var. İyi olan özellik, tek parçadan oluştuğu için (ek yerleri olmadığı için) bakteri biriktirmiyor. Kauçuk da özellik olarak bakteri barındırmayan bir materyal olduğu için zaten bebek malzemelerinde sıkça kullanılıyor. Kötü özelliğine gelirsek, kauçuk cinnet geçirtecek kadar tüy topluyor. Kaynatılır veya sterilizatöre atılırsa yapış yapış bir hale geliyor ve en ufak tüyü tozu mıknatıs gibi üstüne çekiyor. Temiz bile olsa sıklıkla sudan geçirmek gerekiyor.

3) Silikon Diş Kaşıyıcıları
 Gelelim en sık bulunan diş kaşıyıcı maddesine, silikon. Eczanelerde, bebek marketlerde, süper marketlerde hatta bakkallarda bile silikon diş kaşıyıcı bulmak mümkün ama silikon kullanırken dikkat edilmesi gereken iki nokta var. BpA ve PVC içermemesi gerekiyor. İçerisinde toksik madde bulunan boyalar ile boyanmaması gerekiyor.
 Kullandığımız silikon diş kaşıyıcılarından biri Oioi “Annenin Eli” Jokerlerde satılıyor. O kadar yumuşak bir dokusu var ki insanın elinden bırakmayası hatta dişleyesi geliyor. Ben bile dişleme dürtüsüne zor engel oluyorum. Bu yumuşak doku bebeğin de duyusal gelişimine destekleyici etkiye sahip. Ayrıca boşlukları sayesinde çok kolay tutuluyor. En önemli özellik; sterilizatöre konabiliyor ve kaynatılabiliyor. Gıda boyasıyla boyanmış tatsız kokusuz ve tek parça silikondan oluşuyor. Ek yerlerinden kopma veya ek yerlerinde bakteri biriktirme sorununu da ortadan kaldırmışlar böylece. Yalnız yine toz topluyor! Ama bu kalitede bi ürüne göre çok uygun bir fiyatı var. Bulabileceğiniz linkler;
  Razberry emzik şeklindeki diş kaşıyıcı bana instagramdaki bir sayfadan hediye gelmişti, yurtdışı alışveriş sayfalarında ya da N11 gibi sayfalarda satışı var sadece. Bu benim aklımda “acaba?” sorusu bıraksa da amazon.com yorumları genelde iyi yönde. PVC içermeyen silikondan yapılsa da birbirine tutturulmuş iki parçadan oluşuyor bu da kopma riskini çoğaltıyor. Ayrıca uç kısmı çok pütürlü olduğu için aralarında birikmeler oluyor (toz,gıda vs.) Ama benim çocuğum bunu çok güzel geveliyor. Alacaksanız da tek rekli ve tek parçadan oluşan çeşidi de varmış onu tercih edebilirsiniz. Ve yine düşünenler için buraya link bırakıyorum 🙂
4) Mecburiyetten Alınan Eczane Diş Kaşıyıcıları (soğutuculu dişlikler)
 Bu gruptaki diş kaşıyıcıları çok araştırılmadan alınmış, “yeter ki bir çözüm olsun yavrumun acısını biraz dindirsin” diş kaşıyıcılarıdır. Bizde de iki adet bulunuyor birini babannesine bıraktık acil durumlar için diğeri de bu öve öve bitirilmeyen soğutuculu diş kaşıyıcıları. Bence diş kaşıyıcıların arasında en kötü kullanıma sahip olanlar da bunlar. Bi kere çok parçalı oluyor. Başı sert plastik, kıçı yumuşak silikon olduğu için aradaki bağ yeri leş gibi pislik topluyor. İkincisi sterilizatöre girmiyor veya kaynatılmıyor. Nerden biliyorum? Çünkü sterilizatöre koyup 3 tanesini haşat ettim. Soğutucu özelliği ise Ela’da işe yaramadı çünkü soğuk tutmak onu rahatsız etti. Yine de illa alıcam diyen olursa aşağı link bırakıyorum, alın da cezanızı bulun ahahahahaha 🙂

5) Meşhur Diş kaşıyıcı “Zürafa Sophie”
  Öncelikle Sophie kimdir nedir bahsetmek gerekirse, %100 doğal havea kauçuğundan yapılmış bebeğin 5 duyusuna da hitap eden bir Fransız markası diş kaşıyıcı Sophie. Gıda boyası ile boyanmış olması da cabası. Sağlıklı, sevimli ve bebeklerin ilgisini çekiyor oluşu kendisini çok meşhur kılıyor. Ama ufak bir sorun var, tüy topluyor ve yıkanamıyor! Yani yıkamamak gerekiyor, çünkü arkasında ses çıkaran ufak düdüklü bir bölüm var. İçeri su kaçmaması gerekiyormuş. Ve ben bunu yeni öğrendim 🙂 Ama ben o kadar çok yıkadım ki beneklerinin renkleri soldu. Çünkü klasik bir Türk annesinin içine yıkanmayan diş kaşıyıcı sinmez! Çitilemediğime şükür 🙂
 Sophie hakkında çıkan haberleri en başından beri takip ediyorum. Düdüklü olan bu oyuncak yıkandığı zaman içinin küf kapladığı haberleri deli gibi ortalıkta dolanıyor, bebek sağlığını tehdit ediyor diye boy boy yazıyorlardı. Karalama mı? Yoksa gerçeklik payı var mı? Deneyip bilmem gerekiyordu. Zira bu Sophie’yi alıcam diye aylarca Joker mağazalarında stoklara girmesini beklemiş ve 80 lira vererek Ela’nın eline tutuşturmuştum 🙂 Ve ben naaptım, gidip caağnım sofimize kıydım.
 Ela 2 aylıkken aldığımız ve 9 ay tepe tepe kullandığımız Sophie’de 2-3 minik leke dışında hiç bişi yoktu. Bu videoya güvenip yarın Sophie’yi kaynatıp steril ediyim demeyin. Kullanırken dikkatli olunmasında fayda var, her düdüklü oyuncak gibi yıkarken en azından içine su kaçırmamak gerekiyor. Banyo oyuncağı yapmadıysanız; videodan anlaşıldığı üzere çok da sorun olmuyor. Yine de içinden kötü koku gelen oyuncağı kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Şimdi gidip bi Sophie daha almak zorundayım :/ Çünkü kızım bu oyuncağını çok seviyordu.. 

orum yapılmış

  1. zürafa sophieyi bende cok yikadm kaynatilmiş ılık suyla renkleri soldu ve su kacmıs olmaliki kötü kokunca kesip actgmda küflenmişti içi tüyde topluyo evet ama baya işimize yaradı diş cikarma dòneminde bebegim elinden birakmiyodu bukadar pahalı bi ürün küflenmemeli içine su girmyecek şekilde tasarlamalilar. ?

    • pembekurdeleli Reply

      kötü deneyiminize üzüldüm. evet gelen kokuya dikkat etmeli gerçekten. Keşke düdüksüz olanını yapsalar komple içimiz rahat etse 🙂

Bir Cevap Yazın

Navigate
Tasarım : Blogger Tasarım