0-6 Ay Oyuncak Seçimleri

İlk 2 ay annesine parazit misali yapışık yaşayan, etrafında ne olup bittiği hakkında en ufak fikre/tepkiye sahip olmayan bebek; iki ayın sonunda artık dünyayı görüp farkettiği ve o dünyaya dokunup, ağzına tepiştirmek istediği için oyuncaklar artık vazgeçilmezimiz oluyor.
Zaten az sorunumuz varmış gibi bu kez “ne almalıyız”, “hangi oyuncaklar sağlıklı” sorunları kafamızın içinde en kemirgen olan bölgede yerini alıyor.
Neymiş;

 • Tutma becerisi kazanacakmış
 • Farklı dokular ile duyuları gelişecekmiş
 • Farklı sesler ile sebep-sonuç ilişkisi kuracakmış
 • Farklı renkler ile hayal gücü genişleyecekmiş
 • Hatta problem çözme yeteneği kazanmaya başlayacakmış.
Baya 2 ay bilinçsiz yatan o canlı, aslında mal gibi yatmak yerine içinde evrim geçiriyormuş. Tüm bu yük altında ezilen ebeveynler bütün oyuncakları toplayıp çocuğun önüne yığmaya başlıyor. Aslında basit bir kaç parça ile ayları kurtarabiliriz.
 Bu yazılarla “ay ay oyuncak seçimleri ne olabilir”, “biz neyi seçtik” ve “eş değer ne seçilebilir” sorularına yardımcı olmaya çalışacağım.Yazıyı başlamadan her bebeğin farklı olduğunu unutmamamız gerek. Ben yazacağım dedim ama bebeğiniz bu ay ilgilenmediği bir oyuncak ile diğer ay ilgilenmeye başlayabilir. O yüzden yazıyı okuduktan sonra diğer yazılara da göz gezdirmeniz faydalı olacaktır 🙂

1) İlk kartlarım

 

 

 Göz retinası gelişmemiş olan bebeklerin kontrast renkleri (kırmızı-siyah-beyaz) daha iyi seçebildiğinden dolayı, bu kartlar vasıtasıyla beyine güçlü görsel sinyaller yollanıyor ve bu şekilde bebeğin beyin gelişimine katkı sağlıyor. Aşağıdaki videoda uzun uzun nasıl kullanılacağını anlattım. Dünyada kontrast renklerin bebeklerin beyin gelişimini arttırdığına dair pek çok araştırma var. Ben D&R’dan aldım. Mağazadan almaktansa internet alışverişi çok daha uyguna geliyor. Ben çoğunlukla mağazadan seçip internetten alıyorum. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, ya da Google’a “qbebek ilk kartlarım” yazıp nerelerden alabileceğinize bakabilirsiniz.
Alternatif olarak mikado çocuk ilk kartlarım ya da Edukids Bebeğimin ilk kartları setleri de olabilir. Ben ikisinin de içeriğini beğendim.2) Çıngıraklı Oyuncaklar

Çıngıraklar aslında bize ne kadar basit geliyor değil mi? Ama bebekler için öyle değil. Salladıkça ses çıktığını öğrenmesi bebeğin sebep-sonuç ilişkisi kurmasını sağlıyor. Sallıyor ve ses çıkartıyor. Tekrar ediyor, pekiştiriyor. Fisher Price her anlamda bebeği düşünen bir marka. Minik halkalar ile kavrama becerisini geliştirirken, dişlik ile her bulduğunu ağzına götüren bebeğin bu ihtiyacını karşılamış. En sevdiğim özelliği tüy çıkarmıyor, toz toplamıyor.
Ürün burada mevcut. Bunun kadar beğenmesem de tinylove ve playgro’da da örnekleri mevcut. 

3) Pilli Oyuncaklar

 Çıkardığı seslerden dolayı bebeklerin ürkebileceklerini düşündüğümden ve ışıklara hipnoz olmuş gibi baktıklarından dolayı 2-3 aylıkken eline verilmesini doğru bulmadığım pilli ve ışıklı çıngırakları hediye geldiğinden dolayı deneyimleme şansımız oldu. Işıkları o kadar çok ilgisini çekiyordu ki 4 aydan sonra sadece araba yolculuklarımızda oyalanması için kullandık.

 

4) Ahşap Çıngıraklar

 En sevdiğim zararsız boyalarla renklendirilmiş sağlıklı ahşap oyuncaklar. Kıl tüy derdi yok, yıkaması kolay, tozlanmıyor, ağzına soktuğu zaman dertlenmediğimiz eski usül oyuncakların modernize olmuş halleri. Amcasının hediye aldığı Hape marka bu çıngırağın bir de tren versiyonu var ama henüz yaşı gelmediği için kutudan çıkmadı. Bu adresten ulaşabilirsiniz.
5) Hışırtılı Oyuncaklar

Bebeklerin gerçekten en ilgisini çeken şeylerden biri de hışırtı. Bu yüzden Ela elimizde gördüğü her poşete saldırırdı. Ebebek’ten aldığımız Lamaze markalı bu Kaptan Kalamar Ela’nın hala en ilgisini çeken oyuncak. Dün videoyu çekerken indirim vardı, bugün yazıyı yazarken bitmiş. Ama Google amcaya sorarsanız en uygun fiyatları karşınıza getiriyor.
Farklı dokulara sahip hışırtılı kolları bebeğin dokunma duyusunu geliştirirken, çiğnemesi için de çok uygun, alt kısmında ayna, ucunda da minik bir çıngırak ve küçük halkalar bulunuyor. Videoda ayrıntılı hali mevcut.
Lamaze’nin bu oyuncağından ciddi anlamda memnun kaldık, alternatif olarak yine Lamazenin bu tırtılı veya bu kelebeği seçilebilir. Evet biraz pahalı bir marka. Ben de açıkcası para verirken baya tereddüte düştüm ama karşılığını fazla fazla aldım. Ela 10 aylık olmak üzere hala oynuyor.
Daha farklı bi marka olursa da playgro’nun bu köpeği veya bu koalası da güzel gibi.

 Aynı kategoriye bebeklerin sevdikleri titreşimli oyuncakları ya da kumaş kitapları koyabiliriz.
                              
Ama bana göre titreşimli oyuncakların keşfi bebekten bebeğe çok farklılık gösteriyor. Ela titreşimini çekmeyi çok geç keşfetti. Zaten daha ufakken titreşimden ürküyordu. Yumuşak kitaplar ise bu aylarda el parmak koordinasyonu için çok faydalı. Sayfaları çevirerek kitapları tanımaya başlıyorlar ve ısırarak, çekerek koparma şansları da yok.
Hello kitty yumaş telefon çıngırak için buraya,
Titreşimli oyuncak çeşitleri için buraya,
Yumuşak bebek kitapları için de buraya tıklayabilirsiniz.

6) Gezme Oyuncakları

Ben bunlara gezme oyuncağı diyorum çünkü evde yüzüne bakılmayan bu oyuncaklar dışarıda kıymete biniyor 🙂 Aniden dışarı çıkmak gerektiğinde anne çantasına rahatlıkla sığma boyutlarından dolayı avantajlı ama az fonksiyonları sebebiyle ilgiyi çabuk kaybetmelerine sebep oluyorlar. Yine de sebepsiz gelen ağlama krizlerini önlemek için her çantada mutlaka bulunmalı. Bunların fiyatını ve alternatifini vermeyeceğim, her oyuncakçıda/bebek marketlerinde rahatlıkla bulunan 10-20 liralık çeşitleri mevcut.

7) Oyun Halısı

Oyun halısı bebek gelişimi açısından önemli bir yere sahip. 2.ayını doldurduğunda koşarak aldığımız Play Gro Mutlu Orman oyun halısı sayesinde kızımız ellerini uzatıp nesneleri kavramayı, onları sallamayı ve onlara ulaşmaya çalışırken dönmeyi öğrendi.
Tüm bunların yanında uyaran renkler ve oyuncaklarla dolu olan bu bölgeye yatırılan bebek heyecan duyar ve bol bol hareket eder. Bu hareketler daha rahat gaz çıkarmasına sebep olurken, gaz sancısını azaltır. Diğer özelliklerini videoda anlattım. Oyun halısı bebek oturmaya başladıktan sonra gözden düşmeye başlıyor. O yüzden temiz kalıyor. İkinci el düşünülebilir. Pek çok değişik fonksiyonlu alternatifleri var, fiyatları da ona göre değişiyor.
Örnek olarak aklımda kalan diğer modeller; Tiny Love Gymini ve Fisher Price jimnastik merkezi tekmeledikçe ses çıkaran modellerden. Bondigo Serüven Ormanı veya Tiny Love Maymun adası da ilgimi çekenlerden.

Yazılarımı ciddi ciddi saatlerimi vererek emek harcayarak, araştırarak yazıyorum. Almadan önce yazmadan önce gezip görüp inceliyorum. Bu emeğimi takdir edenler ve fikirlerime güvenenlere çok çok çok teşekkür ederim. Şimdi videoyu izleyebilirsiniz 🙂

 

orum yapılmış

 1. Gerçekten emeğinize sağlık. Çok detaylı olarak inceleyip emek harcadığınız anlaşılıyor. Umarım blogunuz herkese faydalı olur.

  • pembekurdeleli Reply

   gerçekten çok teşekkür ederim böyle düşünmenize çok mutlu oldum

 2. Esra ileri Reply

  Merhaba. Videoyu göremedim ben ama. Youtube da var mi acaba?

Bir Cevap Yazın

Navigate
Tasarım : Blogger Tasarım