Geri Dönüşüm Öğreniyoruz

Öğreniyoruz derken Ela’dan bahsetmiyorum, biz eşşek kadar olmuş ebeveynlerden bahsediyorum. Zira bunu çocuklarımıza öğretebilmemiz için ilk önce bizim öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Kızartma yapığımız bir litre atık sıvı yağın 1 milyon içme suyunu mahvettiğini öğrendikten sonra bir daha asla lavaboya yağ dökmedim. Belediyelerin yağ dönüşüm kamyonlarına teslim ettim, edilmeyecek kadar ufak miktarları kavanozlayıp öyle çöpe attım. Peki ya kağıt? Buna hiç dikkat ettim mi? Ettik mi? O ağaçların bize ne kadar dayanacağını biliyor muyuz?

Geçen hafta bankamatiğe uğramak için yol kenarında durduğumda farkettim belediyenin kağıt atık kutusunu ilk defa. Kadının biri geldi elindeki iki poşet çöpü içine attı! Üstelik yanında çöp kovası da varken. Neden geri dönüşüm kutusunu amacı dışında kullandığını bunun bir sosyal sorumluluk olduğunu söylediğimde aldığım cevap bilinçsizliğimizi yüzüme vurdu;

“Kağıt toplayıcıları zaten bu işi yapıyor!!”

Dönüşüm bu kafayı yok etmekle başlayacak. Ve bu kafadaki insanlar da çocuk yetiştirecek. Geri dönüşümün önemini; doğal kaynakları  korumanın önemini, enerji tasarrufunu ve sürdürülebilirliği çocuklara anlatarak başlamak gerek. Ben o kadın sayesinde adım atmayı düşünürken gördüm ki bunu ilke haline getiren markalar var. Geri dönüşebilir nitelikteki karton ambalajlarıyla hassasiyetini ortaya koyan Dimes ve İstanbul Üniversitesi iş birliği ile ‘Küçük Şeyler DoğayıYeniler’ projesinde ilköğretim okullarında çocuklara çevre ve geri dönüşüm eğitimleri veren Tetra Pak’a bunu insanlara aktarmama fırsat sağladıkları için teşekkür ederim.

Ben de çocuğuma erkenden bu farkı öğretmeye karar verdim. Siteye geri dönüşüm kutuları koydurmak ve minik çocukları oraya yönlendirmek için elimden geleni yapacağım.

Yeşil gelecek elimizde…

Bir Cevap Yazın

Navigate
Tasarım : Blogger Tasarım